wtorek, 30 kwiecień 2024 14:48

Walka z ćmą bukszpanową - jak chronić krzewy przed szkodnikiem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ćma bukszpanowa ćma bukszpanowa fot: pixabay

Bukszpan, popularny krzew w wielu europejskich ogrodach, jest symbolem piękna i elegancji w przestrzeni przydomowej. Niestety, jego urok i zdrowie są zagrożone, przez ćmę bukszpanową, znaną również jako ćma azjatycka. Szkodnik ten, jest zdolny w krótkim czasie przekształcić bujne krzewy w zniszczone, pozbawione liści pnie. Poniżej przedstawimy metody walki z tym niebezpiecznym owadem, pozwalając zachować bukszpany w doskonałym stanie.

Rozpoznanie szkodnika

Ćma bukszpanowa, charakteryzuje się rozpiętością skrzydeł około 40 mm. Skrzydła są białe z brązową obwódką, co czyni owada łatwo rozpoznawalnym. Rzadziej, można spotkać odmianę o jasnobrązowych skrzydłach z metalicznym, fioletowym połyskiem, ozdobionych półksiężycowymi plamkami. Szkodnik jest aktywny od kwietnia do października, co stanowi okres największego zagrożenia dla bukszpanów.

Domowe metody zwalczania

Jednym z najprostszych sposobów walki z ćmą bukszpanową, jest użycie płynu do mycia naczyń. Mieszając wodę z płynem do naczyń w proporcji, która tworzy dużą ilość piany, i przelanie mieszanki do butelki ze spryskiwaczem, można skutecznie zwalczać larwy szkodnika. Oprysk taki, powinien skutkować spadnięciem larw z krzewu, po kilku godzinach.

Kolejna metoda to użycie octu. Preparat przygotowuje się mieszając pół litra wody, cztery łyżki octu i trzy łyżki oleju rzepakowego. Mieszanka ta, po umieszczeniu w butelce ze spryskiwaczem i rozpyleniu na bukszpanie, również skutkuje eliminacją larw po kilku godzinach.

Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające, warto zastosować sodę oczyszczoną. Rozpuszczając łyżeczkę sody w pół litra wody, a następnie dodając trochę płynu do naczyń, uzyskujemy mieszaninę, która po oprysku skoncentrowanym na wnętrzu krzewu, również pozwala na usunięcie larw.

Znaczenie profilaktyki

Niezwykle ważne jest, aby nie ograniczać się tylko do reaktywnego zwalczania ćmy bukszpanowej, lecz również stosować profilaktykę. Począwszy od kwietnia, regularne przeglądy i opryski bukszpanów, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko infestacji. Wczesne wykrycie larw, pozwala na ich szybsze i skuteczniejsze wyeliminowanie, ponieważ mniejsze larwy są bardziej wrażliwe na działanie środków chemicznych.

Ćma bukszpanowa, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i estetyki bukszpanów. Wiedza o sposobach rozpoznawania szkodnika oraz skutecznych metodach zwalczania i profilaktyki, pozwala jednak na utrzymanie krzewów w doskonałym stanie przez cały rok. Dzięki odpowiednim działaniom, można cieszyć się pięknem bukszpanów, bez obawy o ich zniszczenie przez nieproszonego gościa.

Polecane

  • 1